דפים - למידה קהילתית
נווט למעלה
כניסה
כתובת: ד.נ. הנגב 85465. בית המועצה ממוקם ליד קיבוץ מגן
טלפון : 08-9929106
פקס :
שעות קבלה:
 למידה קהילתית במועצה אזורית אשכול
 
     ביום א' (22.01.12), בעוד סערה וקור חורפי שררו בחוץ חימם ליבנו מר דוד בנאי, "מרצה הבית" של מועצה אזורית אשכול בהרצאה מאלפת: "כחומר ביד היוצר – הורות לגיל הרך". ההרצאה עסקה בהשפעה העצומה שיש להורים על עיצוב אישיות הילד לאורך הגיל הרך, שהיא תקופה קריטית בהתפתחות.
     ראש המועצה, מר חיים ילין, פתח את המפגש בו נכחו 150! אנשי חינוך מהגיל הרך, הורים, סבים ואנשי מקצוע במסר חשוב של התעצמות וגדילה דרמטית של תושבי המועצה בשנים הקרובות והצורך לעמוד במשימה של הקמת 50 כיתות לימוד עקב כך!
     המפגש נערך באודיטוריום היפהפה והמרשים בבי"ס נופי-הבשור שמכיל 270 מושבים.
     מר דוד בנאי בדרכו המיוחדת, המשלבת ידע נרחב ויכולת משחקית תאר מצבי נפש של הילד בגיל הרך ודרך ההשפעה של ההורים להתפתחות מיטיבה במצבים אלו. בין מצבי הנפש שתוארו: המצב הנפשי הרגרסיבי, בו קיימת התפתחות וגדילה דרך מצב של מנוחה ורגיעה. מצב נפשי של סקרנות וערנות, בו ההורה מספק משמעות אמוציונאלית לילד ואחראי על שיפור מצב רוחו ומעורר את השמחה שבנפשו.
מצב נפשי של חקירה – לאחר שהילד רגוע ושמח, ההורה מאפשר לילד להתרחק ממנו להתנסות ולחוות חוויות לבד, כשהוא במרחק ביטחון ממנו ומבט עין.
תואר גם מצב נפשי כועס ומתוסכל, שהוא חלק בלתי נפרד מתהליך הלמידה ולכן יש חשיבות להורה לתווך ולאפשר הצלחה, שמעלה רמת דופמין במוח ואנרגיה לביצוע משימה. חשובה הציפייה החיובית מהילד והתקווה שניתנת לו כשהוא מתחיל להתייאש ולא מאמין שמסוגל ללמוד משהו.
תוארו גם פחדים אופייניים לגיל הרך והמקום של ההורים בהרגעתם,הייתה התייחסות למעבר מצורך של הילד להיות דומיננטי ולשלוט בסביבה למצב בו נהפך לחלק מקבוצה ולומד איך לנהל תחרות הוגנת, משתף פעולה ובכך מצליחים לשרוד בחברה.
לסיכום שם דוד דגש על האחריות ההורית לוודא שהילד שלהם הינו ילד שמח: מדבר, משחק, משתף, צוחק, סקרן ופעיל. דוד דימה זו להגשת ארוחה  - סלט עם שמן זית, פחמימות מורכבות והרבה שמחה. ללא השמחה לארוחה הבריאה אין ערך.
      את ההרצאות של מר דוד בנאי קשה לתאר במילים, כיוון שהן נושאות אופי חוויתי שנוגע בכל אחד. אנו ממליצים פשוט להגיע להרצאות הבאות שממשיכות רצף של 3 שנים של למידה קהילתית של כל מי שמעוניין להחכים אינטלקטואלית ובעיקר רגשית.
     ההרצאה הבאה תתקיים ביום א' ה- 04.03.12 בין השעות 16:00-19:00  באודיטוריום בבי"ס נופי-הבשור בנושא שחשוב לכולנו – הצבת גבולות לאורך שלבי ההתפתחות השונים. מוזמנים – אנשי חינוך, הורים, אנשי טיפול וכל תושב במועצה שמעוניין.
 
בברכה
יעל אדר                           יזהר שער
מנהלת אגף חינוך                  מנהל שפ"ח אשכול